
Vairāk nekā 200 dalībnieki Liepājā apguvuši restaurācijas un ilgtspējīgas saimniekošanas prasmes

Ar dārza svētkiem Liepājas Restaurācijas centra pagalmā nedēļas nogalē, 26. jūlijā, noslēdzies vērienīgs sarunu un meistarklašu cikls “Zināt. Novērtēt. Saglabāt”, kas veltīts kultūras mantojuma saglabāšanai un ilgtspējīgai saimniekošanai.
Tā laikā vairāk nekā 200 interesenti pulcējās uz deviņiem bezmaksas pasākumiem Liepājā, lai gūtu praktiskas iemaņas un zināšanas par restaurāciju, ainavas dārza iekopšanu un komposta veidošanu, kā arī stiprinātu kopienas Liepājas apkaimēs.
Pasākumu cikls visa jūlija garumā notika Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta “Jaunā Eiropas Bauhaus” projekta “FROM KNOW-HOW TO DO-HOW” ietvaros, ko Latvijā īstenoja Liepājas Restaurācijas centrs sadarbībā ar nodibinājumu “Nodibinājums Liepāja 2027” (Liepāja 2027).
Projekts “FROM KNOW-HOW TO DO-HOW” šogad Liepājā norisinājās jau ceturto gadu, ar katru gadu pieaugot gan tā vērienam, gan arī dalībnieku interesei. Šogad cikla pasākumos piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieki no visas Latvijas.
“Gadu no gada augošais dalībnieku skaits ir skaidrs apliecinājums tam, ka šī tematika sabiedrībai ir aktuāla un nozīmīga. Liels gandarījums, ka pamazām, soli pa solim, Jaunā Eiropas Bauhaus vērtības – ilgtspējīgi, skaisti, iekļaujoši – no luksusa kļūst par jauno dzīves standartu. Vēlos pateikties ikvienam, kurš piedalījās. Ceru, ka iegūtās zināšanas būs noderīgas mūsu kopīgās dzīves kvalitātes uzlabošanai. Šis cikls mums atgādināja, ka pat ikdienas steigā ir svarīgi neaizmirst par skaistumu – gan vidē, kurā dzīvojam, gan attieksmē vienam pret otru,” saka Liepājas Restaurācijas centra dibinātājs Ivars Pilips.
Projekta mērķis ir ne tikai saglabāt vēsturisko būvmantojumu, bet arī veidot dzīves vidi, kas atbilst Jaunā Eiropas Bauhaus vērtībām — ilgtspējīgi, iekļaujoši un skaisti. Tas nozīmē, ka restaurācija nav tikai par pagātnes saglabāšanu, bet arī par kvalitatīvas, cilvēkiem draudzīgas un estētiskas dzīves telpas radīšanu šodien un nākotnē, par ko projekta gaitā rūpējās arī kopienu veidošanas un stiprināšanas pasākumi Annas tirgū (Jaunliepājā) un tirgū pie tirdzniecības centra ‘Baata” (Dienvidrietumu mikrorajonā).
“Kopienu pasākumos vienojošais elements bija tirgus – vieta, kur satikties, tīkloties un kalt plānus vai veidot kopīgu nākotnes vīziju. Lielāks vai mazāks, bet tirgum cilvēku acīs ir liela nozīme, tāpēc prieks, ka pasākumos mums izdevās ne tikai sajust īsto tirgus garšu, bet arī veidot jaunas draudzības starp apkaimes cilvēkiem un kopienām. Ir neizmērojams prieks par katru, kurš no novērotāja ir gatavs kļūt par aktīvu darītāju – dalīties ar savu stāstu, iesaistīties un meklēt iespējas darīt kopā!” uzsver Liepāja 2027 sabiedrības līdzdalības projektu vadītāja Justīne Rusakova.
Līdztekus kopienu pasākumiem, diskusijām un meistarklasēm projektā noritēja arī Itālijas un Čehijas restauratoru rezidentūra, lai savstarpēji mācītos un apmainītos pieredzē ar Latvijas restauratoriem, kā arī neatliekami ēkas kopšanas darbi Liepājas Svētās Annas baznīcā sadarbībā ar Lietuvas kultūras mantojuma saglabāšanas iniciatīvu “FIXUS Mobilis” speciālistiem. Kopšanas darbu rezultātā ir salabots baznīcas torņu jumta segums, kā arī iepazīta Lietuvas pieredze kultūras pieminekļu saglabāšanā un atjaunošanā.
Plašāka informācija par projektu un pasākumiem pieejama Liepājas Restaurācijas centra un Liepāja 2027 sociālajos tīklos.
Par projektu:
EIT kopienas Jaunais Eiropas Bauhaus (NEB) tiek finansēts par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta līdzekļiem, un tas atbalsta iedzīvotājus, vietējās iniciatīvas un jaunuzņēmumus, kas iemieso Eiropas Komisijas Jaunā Eiropas Bauhaus kustības pamatvērtības – ilgtspējību, iekļautību un skaistumu –, veicinot uzņēmējdarbības izveidi un attīstību, finansējumu, mentorēšanu un tīklošanos.
Programma “Enhance NEB” atbalsta veiksmīgu projektu mērogošanu un atkārtošanu, kas iepriekš tika finansēti programmās “Connect NEB” vai “Co-create NEB”. To īsteno EIT kopiena Jaunais Eiropas Bauhaus, un finansējumu nodrošina Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts. Programma finansē pilsētu, reģionu vai pašvaldību un vietējo organizāciju konsorcijus, lai paplašinātu vai pielāgotu iniciatīvas, kas pārveido apbūvēto vidi atbilstoši NEB vērtībām – ilgtspējībai, iekļautībai un estētikai.
Liepājas Restaurācijas centrs kopš 2023. gada ir Jaunā Eiropas Bauhaus programmas oficiālais partneris Latvijā. “Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2025” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.
Papildu informācijai
Ivars Pilips
Liepājas Restaurācijas centra vadītājs un darītājs
Tālrunis: 371 26 977 080
E-pasta adrese: liepajas.restauracija@gmail.com



Liepājas māksliniece Franciska Anna Beļāne dalās savā Francijas “CreArt” rezidences pieredzē
Franciska Anna Beļāne no 2024. gada 3. oktobra līdz 29. novembrim aizvadīja “CreArt” rezidenci Francijas pilsētā Klermonferānā. Rezidences ietvaros viņai bija iespēja strādāt pie sava projekta rezidenču namā “Chalet Lecoq”.