Liepājas Jūras svētku laikā Karostas ūdenstornī rezidēs trīs mākslinieces

Liepājas Jūras svētku laikā Karostas ūdenstornī rezidēs trīs mākslinieces

Liepājā notiekošo Jūras svētku laikā 13. jūlijā, no plkst.11.00 līdz 17.00 Karostas ūdenstornī, Ģenerāļa Baloža ielā 29 norisināsies mākslinieku rezidence. Aicinām sekot līdzi mākslinieču radošajam procesam, satikt Alisi Builevicu, Jūliju Šilovu un Agnesi Kauperi, kā arī izzināt torņa vēsturi un arhitektūru.

“Uz šo Karostas ūdenstorņa mākslinieku rezidences sezonu esmu aicinājis mākslinieces, kas sevi ir spēcīgi pieteikušas glezniecībā un ir dažādu nozīmīgu Latvijas balvu laureātes. Tas ir jaunākais no augsta līmeņa profesionālās glezniecības Latvijā. Gleznotājas, kas tikai nesen ir ieguvušas savus akadēmiskos grādus, bet jau spēcīgi apliecinājušas sevi mākslā. Iesaku sākt sekot viņu profesionālajām gaitām un jau laicīgi iekļaut viņu darbus savās kolekcijās,” stāsta kurators un Karostas ūdenstorņa mākslinieku rezidenču idejas autors Egons Peršēvics.

Jūlija Šilova beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas gleznošanas nodaļas maģistrantūras programmu un Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles bakalaura programmu. Māksliniece pārsvarā strādā eļļas un ogles tehnikā, gleznojot figurālās kompozīcijas. Gleznojot klasiskajā manierē, Jūlija rada tēlus, kas balstās uz viņas personīgo pieredzi, sajūtām un emocijām. Mākslinieces darbos bieži vien valda trauksmes sajūta, kas nav nomācoša, bet drīzāk iegremdē skatītāju mentālajā telpā, ļaujot sajust darbu, nezinot tā tapšanas detaļas.

Pēc Jūlijas domām, mākslai jāpievēršas tēmām, kas ir tuvas un patiesas ikvienam, sniedzot iespēju darbam tuvoties arī emocionāli.

Par nozīmīgu darbu Jūlijas daiļradē uzskatāms maģistra darbs “Semantiskais piesātinājums”. Caur ornamentālām figurālām kompozīcijām atklāts mākslinieka garīgais stāvoklis, salīdzinot to ar semantiskā piesātinājuma sindromu. Savienojoties ornamentā, modeļu ķermeņi zaudē savu ierasto nozīmi un pārvēršas par jaunu sirreālistisku formu. Arī šovasar, rezidējot Karostas ūdenstornī, māksliniece plāno turpināt iesāktās darbu sērijas ornamentālās kompozīcijas.

Agnese Kaupere ir māksliniece, kas strādā dažādās tehnikās un ar dažādiem materiāliem. Izmantojot konceptuālu pieeju, Agnese Kaupere savus darbus rada sērijās – ar katru jaunu darbu sēriju vēloties izkāpt ārpus saviem rāmjiem. Māksliniece gleznošanu uztver kā procesu, kurā darbs “paiet un plūst” cauri vairākiem posmiem.

Košie krāsu toņi māksliniecei dod enerģiju un pacilātību, bet melnbaltie darbi ir kā meditācija, kas top klusumā. Latvijā māksliniece ir pazīstama ne tikai kā gleznotāja, bet arī scenogrāfe – kopš 2013. gada viņa veido kostīmus un scenogrāfiju izrādēm dažādos Latvijas teātros, kā arī neatkarīgos uzvedumos.

Agnese Kaupere piedalījusies vairākās grupu izstādēs, bijušas arī vairākas personālizstādes, Karostas ūdenstornī gatavojas vairākām izstādēm. “Tā kā esmu dzimusi Liepājā, neviļus tēmas saistās ar bērnības atmiņām un sapņiem. Sasaiste ar Dabu. Man patīk strādāt dabīgā apgaismojumā – iedvesmo gaisma, kas krīt no lielajiem Karostas ūdenstorņa logiem. Tāpat iedvesmo Karostas ūdentornis kopumā – augstie griesti un vertikālās trepju platformas, tādēļ izbaudu katru brīdi, gleznojot torņa rezidencē. Šobrīd gleznoju akrila un eļļas tehnikā, kā arī izmēģinu veidot instalāciju no stieplēm,” stāsta māksliniece.

Alise Builevica ir māksliniece, kas specializējas glezniecībā. 2022. gadā ieguvusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības specialitātes bakalaura grādu, un šogad arī maģistra grādu vizuāli plastiskajā mākslā. 2022. gadā kļuvusi par “SEB Stipendija glezniecībā” laureāti un saņēmusi “Latvijas Valsts mežu” stipendiju mākslā. Līdz šim bijušas četras personālizstādes. 2023. gada personālizstādē “LAIKA” galerijā LOOK! apskatītas aktuālākās mūsdienu sabiedrībā esošās tēmas. Savos darbos māksliniece risina tēmas par piederību, sakritībām un sapņu loģiku, ar simbolu palīdzību attēlo mentālos izaicinājumus, sapņos un murgos piedzīvoto, kā arī balansa meklējumus ikdienas situācijās. Kopš 2017. gada piedalās arī grupu izstādēs, piemēram, “Dažādas personības kopīgas vērtības” Briselē, Latvijas Republikas Pastāvīgajā pārstāvniecībā Eiropas Savienībā, “TIPS&TRICKS. PADOMI IZDZĪVOŠANAI” galerijā LOOK!, “LMA Diplomandu dienas 2024” absolventu diplomdarbu izstādē Latvijas Mākslas akadēmijā u.c.

Karostas ūdenstorņa mākslinieku rezidence Alisei Builevicai ir pirmie soļi ārpus akadēmiskajām telpām. “Plānoju pabeigt iesāktās idejas, kā arī, vadoties no apkārt esošā, radīt jaundarbus, kuri atspoguļotu šo dzīves posmu. Gleznās varētu parādīties jūra un kāpas, kāda garāmejoša cilvēka seja, tēmas par savas vietas meklējumiem un nezināmo nākotni,” par saviem plāniem Karostas ūdenstorņa rezidencē stāsta māksliniece.

Jūras svētku programma pieejama te: https://www.liepaja.lv/jurassvetki2024

Mākslinieku rezidences tiek rīkotas projekta “CreArt 3.0#stringing_together” ietvaros.

Projekta “CreArt 3.0 #stringing_together” laikā tiek nodrošinātas dažādu organizāciju kapacitātes stiprināšanas un mobilitātes aktivitātes, organizētas mākslinieku rezidences, kā arī daudzveidīgi kultūras notikumi.

Projekta vadošais partneris ir Spānijas pilsētas Valjadolidas pašvaldība, pārējie partneri: Portugāles pilsētas Aveiro pašvaldība, Polijas pilsētas Ļubļinapašvaldība, Horvātijas Tēlotājmākslinieku asociācija “HDLU-Zagreba”, Ziemeļmaķedonijas pilsētas Skopje pašvaldība, Lietuvas galerija“Artkomas-Kaunas”, Francijas pilsētu Ruānas un Klermonas-Ferānas pašvaldības, Itālijas pilsētas Venēcijas pašvaldība, Čehijas publiskais nodibinājums “Češke Budejovice”, Somijas pilsētas Oulu pašvaldība, Vācijas pilsētas Rēgensburgaspašvaldība un nodibinājums “Nodibinājums Liepāja 2027”.