Krišs Salmanis uzvar Liepāja 2027 metu konkursā par pilsētvides objekta “Pavējā pretvējā” izveidi

Krišs Salmanis uzvar Liepāja 2027 metu konkursā par pilsētvides objekta “Pavējā pretvējā” izveidi

Trešdien, 18. decembrī, Nodibinājuma “Nodibinājums Liepāja 2027” (Liepāja 2027) birojā Liepājā, Dārza ielā 4/8, norisinājās  metu konkursa "Interaktīva vides objekta “Pavējā pretvējā” izveide Liepājā" devīžu atvēršanas sanāksme, kuras laikā tika paziņots konkursa žūrijas lēmums, kā arī atvērtas godalgoto metu devīzes, noskaidrojot to autorus. Žūrijas vērtējumā 1. vietu ieguva mets ar devīzi UNI42 un tā autors — Krišs Salmanis. Metu konkursa mērķis ir radīt mākslinieciski augstvērtīgu un funkcionāli pārdomātu vides objektu Liepājas pilsētvidē, kas aizsāktu Liepājas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu un bagātinātu pilsētas ainavu gan tās 400. jubilejas gadā, gan turpmāk.

Visaugstāko žūrijas vērtējumu – 1. vietu un 4000 eiro balvu ieguva Krišs Salmanis, 2. vietu un 3000 eiro arhitekte Zane Vēja, BRK projekti SIA, 3.vietu un 2 000 eiro Mārtiņš Rozenfelds un kompānija “Metafose”. Tāpat žūrijas komisija lēma piešķirt divas veicināšanas prēmijas, katru 500 eiro apmērā — SIA “SKARPELIS” (tēlnieks Igors Dobičins) un Egons Peršēvics. Paredzamās vides objekta izmaksas ir līdz 60 000 eiro, ieskaitot visus uz darījumu attiecināmos nodokļus.

Objekta atrašanās vieta iecerēta šobrīd brīvajā laukumā, kas atrodas Graudu ielas un Kūrmājas prospekta krustojumā. Kriša Salmaņa izstrādātais vides objekts “Pūtiens” paredzēts kā minimālistiska spoguļmetāla skulptūra – milzīgs gredzens/glābšanas riņķis trīs metru diametrā, kas stāv ieslīpi un mazliet atrāvies no zemes, kā stopkadrā noķerta kustība. Skatītājam paejot mazliet tālāk vai apejot skulptūrai no otras puses, atklājas, ka tas ir piepūšams peldlīdzeklis ar vienradža galvu. Skulptūru iecerēts veidot no 316L markas tērauda, kas ir noturīgs pret koroziju un tiek plaši lietots kā publiskajā mākslā, tā jūrniecībā un medicīnā.

“Esam gandarīti par konkursa plašo rezonansi un atsaucību kā no Latvijas, tā no ārvalstu māksliniekiem. Kopumā savas idejas iesniedza 21 dalībnieks un iesniegtos darbus vērtēja starptautiska žūrija,” atklāj Liepāja 2027 valdes locekle mākslinieciskajos jautājumos un žūrijas komisijas priekšsēdētāja Baiba Bartkeviča, iepazīstinot ar konkursa uzvarētāju, “no jūras vēja atpūsts rotaļīgs peldriņķis, kas ar degunu neviļus iedūries pilsētas zālājā ir ar humoru un vasarīgu vieglumu apveltīts mākslas darbs. Tas ar savu mīlīgo, apaļīgo formu un spoguļveida materilitāti izceļ izteiksmīgo apkārtnes arhitektūru, to skaisti spoguļojot uz objekta virsmas, vienlaikus iezīmējot pilsētas kūrorta, atpūtas un brīvības kvalitāti. Priecājos un ticu, ka ar šo skulptūru pilsēta var iegūt jaunu un laikmetīgu vaibstu, kas paver iespēju uz plašāku pilsētas lasījumu!"

Purvīša balvas laureāts, mākslinieks Krišs Salmanis absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, zināšanas papildinājis Ķelnes Mediju mākslas akadēmijā, strādājis rezidencē Kamijamā Japānā. Sarīkojis vairāk nekā 15 personālizstāžu Latvijā un ārvalstīs – tostarp 2013. gadā pārstāvējis Latviju Venēcijas biennālē Itālijā kopā ar Kristapu Podnieku. Mākslinieks saņēmis virkni starptautisku apbalvojumu un vairākkārt nominēts arī augstākajam un prestižākajam vizuālās mākslas apbalvojumam Latvijā — Purvīša balvai (2011, 2013, 2021). Purvīša balvu saņēmis 2017. gadā par izstādi Dziesma (kopā ar Annu Salmani un Kristapu Pētersonu, 2017). Salmaņa darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā, Centrālās Eiropas un Austrumeiropas videomākslas arhīvā, Igaunijas Mākslas muzejā.

Konkursa iecere paredz Liepājas pilsētvidi papildināt ar oriģinālu laikmetīgās mākslas lielformāta vides objektu, kas rada asociāciju par Liepāju kā vēja pilsētu, kura 2025. gadā svin pilsētas 400. jubileju un 2027.gadā ar konceptu (ne)miers nesīs Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu.

Konkursā kopā tika saņemts 21 pieteikums, kurus vērtēja starptautiska žūrija septiņu cilvēku sastāvā. Žūrijas komisijas priekšsēdētāja — Liepāja 2027 valdes locekle Baiba Bartkeviča, žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietnieks — Liepājas valstspilsētas arhitekts Uģis Kaugurs. Žūrijas komisijas locekļi: Liepāja 2027 vēstnese, dizaina studijas “H2E” līdzdibinātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Inguna Elere, māksliniece, kuratore Ieva Rubeze,  tēlniecības Kvadriennāle Rīga programmas direktore, kuratore Kristiāna Kārkliņa, laikmetīgās mākslas konsultants un kurators Norberts Vēbers (Norbert Weber) un RTU Liepājas akadēmijas docente, studiju programmas "Jauno mediju māksla un dizains" direktore Anna Priedola. Žūrijas komisijas atbildīgā sekretāre – “Nodibinājums Liepāja 2027” valdes locekle Eva Ciekurze.

Iesniegtos darbus žūrija vērtēja pēc šādiem kritērijiem: “Pavējā pretvējā” tematikas tvērums, iederība ainavā, kompozicionāla, stilistiska un kontekstuāli veiksmīga mijiedarbība ar vidi, funkcionālais risinājums, risinājumu un materiālu ilgtspēja un neatkarība, kā arī citi specifiski kritēriji pēc žūrijas komisijas locekļu ieskatiem.

Konkursa nolikums: https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/133217