Dienvidkurzemes novada etnogrāfiskie ansambļi uzsāk ceļu uz Starptautisko folkloras festivālu “Baltica 2025”

Dienvidkurzemes novada etnogrāfiskie ansambļi uzsāk ceļu uz Starptautisko folkloras festivālu “Baltica 2025”

No 5. oktobra līdz  10. novembrim dažādās vietās Latvijā norisināsies folkloras kopu skates, ko ceļā uz Starptautisko folkloras festivālu “Baltica 2025” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC).   Sestdien, 19. oktobrī no pulksten 11.00 kolektīvi no Dienvidkurzemes novada un Liepājas tiksies skatē Otaņķu tautas namā.

“Kopumā skatēm ir pieteikušās ap 240 folkloras kopas ar dalībniekiem visos vecumos – no mazuļiem līdz sirmiem kungiem un kundzēm. Viņu izpildījumā skatēs dzirdēsim gan teiktās dziesmas, gan rotāšanu, gan garos saucienus, gan muzicēšanu un stāstus, redzēsim visu novadu košos tērpus un raibos dančus,” stāsta LNKC Folkloras un Tautas mūzikas nozaru eksperte Katrīna Feldmane.

No Dienvidkurzemes novada 19. oktobra skatē piedalīsies Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis, Vecpils folkloras kopa “Dižlāņu īve”, Nīcas etnogrāfiskais ansamblis, Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, Bunkas kultūras nama folkloras kopa “Traistēni”, Rucavas lauku kapela “Paurupīte”, Kazdangas folkloras kopa “Zīle”, bet no Liepājas pilsētas - Tautas mākslas un kultūras centra folkloras kopa “Vēlava”, folkloras kopa “Jarilo”, Liepājas aktrišu folkloras apvienība “Atštaukas”, folkloras kopa “Saknes” un Liepājas Bērnu un jaunatnes centra folkloras kopa “Ķocis”.

Pasākums apmeklētājiem pieejams bez maksas.

Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 2025” notiks no 26. līdz 30. jūnijam. Festivālu rīko LNKC.  Festivāla tēma tika izraudzīta konkursa kārtībā, žūrijai izskatot 15 pieteikumus un par labāko atzīstot Edeites Laimes piedāvāto tēmu “Valoda”. Tās ietvarā folkloras kopas tika mudinātas palūkoties uz valodu tās visplašākajā nozīmē – pētīt savas puses valodu, rakstus, ritmu, skanējumu un raksturu vārdos, mūzikā, dziesmās, dejā, stāstos, amatnieku darbos un muzikantu spēles manierē, atcerēties aizmirsto un atgūt zaudēto, izcelt savpatīgo un stiprināt trauslo.

Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica” ir Baltijas tautām nozīmīgs notikums, kas demonstrē tradicionālās kultūras vērtības: dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību, un citas tautas kultūras izpausmes formas. Latvijā pirmais festivāls “Baltica” notika 1988.gadā, ievadot Nacionālās neatkarības kustību. Festivālu rīko LNKC sadarbībā ar pilsētu un novadu pašvaldībām.