Biežāk uzdotie jautājumi
Eiropas kultūras galvaspilsēta ir Eiropas Savienības iniciatīva, kuras mērķis ir izcelt kultūras nozīmi pilsētu attīstībā, stiprināt Eiropas iedzīvotāju piederības sajūtu kopējai kultūras telpai, veicināt Eiropas kultūru daudzveidību un popularizēt pilsētas starptautiskā līmenī, piedāvājot plašu kultūras pasākumu programmu, vienlaikus svinot kopīgās iezīmes, kas vieno mūs – eiropiešus.
Iniciatīva uzsākta 1985. gadā, un šo gadu laikā Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls piešķirts vairāk nekā 60 pilsētām gan Eiropas Savienībā, gan ārpus tās, atstājot paliekošu ietekmi uz šo pilsētu kultūras, sociālo un ekonomisko dzīvi.
Starptautiska žūrija izvēlējās Liepāju par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027. gadā, jo tā iesniedza pārliecinošu un radošu pieteikumu, kurā izcelta pilsētas vēsture un kultūra, iezīmēta nākotnes vīzija. Kopumā titulam bija pieteiktas deviņas Latvijas pilsētas. Liepāja kopā ar reģionu – Kuldīgas un Dienvidkurzemes novadiem – spēja pierādīt savu potenciālu kļūt par kultūras centru, piedāvājot mērķtiecīgu un daudzveidīgu programmu. Pieteikumus izskatīja žūrija, kuras sastāvā bija 12 neatkarīgi eksperti, no kuriem divus iecēla attiecīgās valsts iestādes un desmit – Eiropas Savienības iestādes un struktūras (Eiropas Parlaments, Padome, Komisija un Reģionu komiteja).
- Dažādot un attīstīt starptautisko un savstarpējo sadarbību.
- Palielināt sabiedrības līdzdalību apkārtējās vides veidošanā.
- Uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti ar digitālo pakalpojumu palīdzību.
- Apzināt un attīstīt (ne)miera zemes identitātes elementus.
- Veicināt iedzīvotāju izpratni par līdziesaisti dažādos sabiedrības procesos.
Liepāja 2027 programmu veido projektu kopumi, kas aprakstīti Liepājas valstspilsētas pieteikumā ““Liepāja – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” “(ne)miers””. Tos rosinājušas vietējās kultūras organizācijas, dažādi partneri, radošu sarunu rezultātā sagrupēti mākslinieciskās vadītājas vadībā. Programmu veido 28 projektu kopumi – pieteikumā aprakstītie projekti ar plānotajiem apakšprojektiem. Iecerēts, ka kopā programmu “Liepāja 2027” veidos vairāk nekā 500 dažādu notikumu. Programma “Liepāja 2027” ir balstīta konceptā (ne)miers
Dienvidkurzemes un Kuldīgas novadi ir oficiālie “Liepājas 2027” partneri. Tituls ir iespēja visai Kurzemei iezīmēt jaunu sākumu, tas dod iespēju stiprināt savstarpējās attiecības, saglabājot identitāti, veicina vietējo un starptautisku starpnozaru sadarbību un kopējo Eiropas vērtību iekļaušanu lielā daļā Latvijas. Iegūstot šo titulu, mēs stiprinām ne tikai sevi, bet ļoti nozīmīgu un spēcīgu Latvijas daļu – Kurzemes reģionu –, kā arī visu valsti kopumā!
Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss Liepājai un reģionam nozīmē, ka tiek pievērsta lielāka uzmanība kultūras aktivitātēm, nodrošinātas jaunas iespējas vietējiem radošo industriju pārstāvjiem un uzņēmējiem, pilsētai un reģionam ir plašāka starptautiska atpazīstamība, savukārt iedzīvotāji var piedalīties daudzveidīgos kultūras un starpnozaru projektos.
Tituls veicinās tūristu pieplūdumu, palielinās iespējas jaunām investīcijām, radīs jaunas darba vietas. Pasākumu laikā palielināsies viesu skaits, kas pozitīvi ietekmēs vietējo uzņēmējdarbību, īpaši viesmīlības sektoru un radošās industrijas.
Oficiālā programma norisināsies visu 2027. gadu, bet sagatavošanās un iesildošie pasākumi notiek jau kopš 2023. gada. Lai nodrošinātu ilgtermiņa ietekmi uz pilsētu, reģionu un iedzīvotājiem, daļa programmas pasākumu notiks līdz pat 2028. gadam un ilgāk.
Būs vairāki lieli starptautiski un vietēji kultūras pasākumi, festivāli, izstādes, koncerti un izrādes. Plānota sadarbība ar Eiropas un pasaules līmeņa māksliniekiem un kultūras institūcijām, kā arī notikumi, kas saistīti ar Liepājas vēsturi, paredzētas starpdisciplināras un līdz šim nebijušas aktivitātes. Nozīmīgākie programmas notikumi tiks izziņoti 2026. gada sākumā.
Papildus kultūras un mākslas pasākumiem būs arī vides, izglītības un sabiedrības līdziesaistes projekti, kas kā ilgtspējīgi risinājumi turpināsies arī pēc 2027. gada.
Iedzīvotājus paredzēts iesaistīt gan kā brīvprātīgos, gan kā dalībniekus dažādos projektos. Tiks aktivizētas kopienas, atbalstītas to iniciatīvas, būs izglītības programmas un atvērtie projektu konkursi, kas ļaus piedalīties ikvienam.
Jā, liela daļa notikumu būs bez maksas vai par pieejamu cenu, un tie tiks organizēti tā, lai būtu pieejami dažādām auditorijām – ģimenēm ar bērniem, senioriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un citu sabiedrības grupu pārstāvjiem.
Jā, “Liepājas 2027” programma būs cieši saistīta ar māksliniekiem, organizācijām un partneriem no citām Eiropas valstīm. Tas dos iespēju Liepājai, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novadiem kļūt par starptautiskās kultūras skatuvi. Nozīmīgi starptautiski partneri būs arī citas Eiropas kultūras galvaspilsētas.
Ilgtermiņā Liepāja un reģions iegūs lielāku starptautisko atpazīstamību, kultūras infrastruktūras uzlabojumus, kā arī palielinātu investīciju un tūristu plūsmu, kas veicinās gan kultūras dzīves, gan ekonomikas attīstību. Tiks stiprinātas vietējās kopienas un iedzīvotāju piederības sajūta savai pilsētai, reģionam, valstij.
Pieteikumā minētās izmaksas periodam no 2022. līdz 2028. gadam jeb sešiem gadiem ir šādas: Liepājas valstspilsēta – 7,5 milj. eiro, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novadi – 1 milj. eiro (katrs novads – 500 000 eiro), valsts – 10 milj. eiro, Eiropas Savienība (Melīnas Merkuri balva) – 1,5 milj. eiro.
Paredzēts piesaistīt arī privāto finansējumu, sponsoru finansējumu, līdzekļus no biļešu tirdzniecības, dažādiem fondiem. Katra gada budžets nodibinājumam tiks pārskatīts un, ņemot vērā kopējo ekonomisko situāciju valstī, apstiprināts esošajā kārtībā, kā tiek apstiprināti valsts un pašvaldību budžeti – reizi gadā.
Brīvprātīgie būs nepieciešami dažādās aktivitātēs – no pasākumu organizēšanas līdz viesu uzņemšanai un informācijas sniegšanai.
Par brīvprātīgo darbu vēlams sazināties ar mūsu sabiedrības līdzdalības vadītāju Maiju Jankovsku, rakstot: maija.jankovska@liepaja2027.lv
Programmā būs pārstāvēti gan vietējie, gan nacionālā līmeņa un starptautiskie mākslinieki, viņu radošās izpausmes būs vērojamas dažādās mākslas jomās – vizuālajā mākslā, mūzikā, teātra izrādēs, dejas mākslā un citos kultūras veidos.
Uzņēmumi var piedalīties kā sponsori vai sadarbības partneri, atbalstot pasākumus finansiāli vai nodrošinot pakalpojumus. Tāpat būs iespēja iesaistīties radošās un biznesa iniciatīvās, kas papildinās kopējo “Liepājas 2027” programmu.
Par partnerības jautājumiem aicinājums sazināties ar “Liepājas 2027” Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāju Zitu Lazdāni, rakstot: zita.lazdane@liepaja2027.lv.
Jauniešiem projektā būs atvēlēta svarīga daļa, jau šobrīd ir izveidota speciāla “Liepājas 2027” jauniešu programma. Tiek organizētas izglītojošas un radošas nodarbības, kas veicinās jauniešu līdzdalību kultūras notikumos.
Par jauniešu iesaisti programmā var uzzināt, sazinoties ar mūsu sabiedrības līdzdalības vadītāju Maiju Jankovsku: maija.jankovska@liepaja2027.lv.
Biļetes uz maksas pasākumiem būs pieejamas mājaslapā, kā arī citās biļešu tirdzniecības platformās. Informācija par biļešu iegādi būs pieejama, līdzko tiks publicēta “Liepājas 2027” programma.
Uz visām brīvajām vakancēm tiek sludināti atklāti konkursi, informācija par vakancēm atrodama mājaslapās www.liepaja2027.lv, www.liepaja.lv un nacionālā līmeņa sludinājumu portālos.
Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai.
Ja vēlies iziet praksi nodibinājumā, aicinājums rakstīt pieteikumu birojs@liepaja2027.lv, katrs gadījums tiks izskatīts individuāli.
- 2024. gads – Tartu (Igaunija), Būdē (Norvēģija), Badišla (Austrija)
- 2025. gads – Kemnica (Vācija), Novagorica (Slovēnija)
- 2026. gads – Trenčina (Slovākija), Oulu (Somija)
- 2027. gads – Liepāja (Latvija), Evora (Portugāle)
- 2028. gads – Burža (Francija), Budveisa (Čehija), Skopje (Ziemeļmaķedonija)
- 2029. gads – Ļubļina (Polija), Kiruna (Zviedrija).