8. decembrī plkst. 15.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” koncertsērijas “Personīgi” sezonas noslēgumā uzstāsies izcili vācu kamermūzikas grandi – vijolnieks Florians Donderers (Florian Donderer), čelliste Tanja Teclafa (Tanja Tetzlaff) un pianiste Kiveli Derkena (Kiveli Dörken).
Mūziķi sagatavojuši spirdzinoši elegantu koncertprogrammu, kurā skanēs Morisa Ravela Klaviertrio, Fēliksa Mendelszona Otrais klaviertrio un Pētera Vaska “Līdzenuma ainavas”.
“Mēs jau ilgu laiku spēlējam kopā visdažādākajos sastāvos. Lieliskā pianista Larsa Fogta dibinātajā kamermūzikas festivālā mēs ar Tanju spēlējam jau daudzus gadus. Tāpat arī Kiveli, kura savulaik bija Larsa protežē. Viņa ir apbrīnojama pianiste, kurai piemīt enerģijas pārpilnība, vieglums un dzirksts. Mendelszona un Ravela trio ir uzrakstīti ar milzīgu eleganci un virtuozitāti. Tajā pašā laikā tie nav pompozi. Tā ir tīra un godīga, spirdzinoša un komplicēta mūzika, kas dziļi aizskar dvēseli. Ideāli piemērota šai mūziķu komandai,” sadarbību šajā programmā raksturo Florians Donderers.
Florians Donderers ir ģeniāls kamerorķestru koncertmeistars jeb pirmā vijole, kaislīgs kamermūziķis, aizrautīgs meistarklašu vadītājs. Viņš bijis ilggadējs koncertmeistars vienam no pasaules labākajiem kamerorķestriem – “Brēmenes Vācu kamerfilharmoniķiem”, aktīvi sadarbojies ar Pāvo Jervi un Igaunijas Festivāla orķestri un labi pazīstams Latvijas mūziķiem. Bieži uzstājas kameransamblī ar dzīvesbiedri, izcilo un daudzpusīgo čellisti Tanju Teclafu, un pēdējā laikā viņiem pievienojas jaunā pianiste, uzlecošā kamermūzikas zvaigzne, dinamikas, štrihu un noskaņu perfektā pārvaldniece Kiveli Derkena.
Kopīgi koncerti aizvadīti gan Londonas Vigmora zālē, gan Ņujorkas Kārnegī zālē. Kritiķi augsti vērtējuši mūziķu spēju paust fascinējošu izpausmes brīvību, emocionālu dziļumu un ciešu savstarpējo mijiedarbi.
Morisa Ravela Trio laminorā komponēts 1914. gadā īsi pēc I Pasaules kara sākšanās un īsi pirms tam, kad Ravels brīvprātīgi kļuva par kara medmāsas asistentu. Šajā skaņdarbā ir ievērojams komponista dzimtās basku zemes folkloras iespaids. Trio otrajā daļā, ko sauc “Pantums”, Ravels tiecies iemiesot skaņās pantumu jeb malaiziešu vārsmu formu, kur viena četrrindu panta otrā un ceturtā rinda atkārtojas nākamajā pantā kā pirmā un trešā rinda, visa dzejoļa pirmā un pēdējā rinda ir viena un tā pati, šis pants bija visai populārs franču un arī angļu romantiķu dzejā. Dzīvesprieka pilna mūzika, gaiši vitāla un instrumentālistu saspēlē asprātīga.
Fēliksa Mendelszona Otrais klaviertrio komponēts 1845. gadā, veltīts labam draugam, komponistam, vijolniekam Luī Šporam un dāvināts karsti mīļotajai māsai Fanijai Mendelszonei dzimšanas dienā. Klasicisma gaismas caurstrāvota mūzika, te saviļņojoši trauksmaina, te apgaroti skaista. Mendelszona vienaudzis un tuvs draugs Roberts Šūmanis pārliecinoši apgalvo: “Mendelszons ir 19. gadsimta Mocarts, spožākais no mūziķiem, – viņš skaidri uztver laikmeta pretrunas un ir pirmais, kas spēj tās nogludināt.”
Kā pārsteigumu klausītājiem mūziķi iecerējuši atskaņot arī kāda latviešu komponista opusu. Un izvēlēts Pēteris Vasks un viņa “Līdzenuma ainavas”, kas oriģināli komponētas jauktam korim, vijolei un čellam pēc Gidona Krēmera aicinājuma sacerēt skaņdarbu jauniešu korim “Kamēr…” un kādām instrumentu kombinācijām.
Pēteris Vasks saka: “Izvēlējos sev tuvos – vijoli un čellu. Daba man allaž tuva ar savu neatkārtojamo skaistumu, līdzenuma ainavām, Piebalgas pakalniem, Latgales smeldzi, Kurzemes tiešumu. Arī ar zvaigžņu juma mirdzumu. Sacerējumā esmu centies atklāt cilvēka meditatīvas pārdomas saistībā ar dabas ritumu, tās atmodu austoša rīta saulstaros, visbeidzot krāšņo saules lēktu. Ir sasniegta kulminācija, ir sākusies jauna diena! Tad viss noklust… Vai tas bija tikai sapnis?”. “Līdzenuma ainavu” kamerversiju pasūtināja Eindhovenas Mūzikas centrs.
Raksturīgi koncertsērijai “Personīgi” – pēc koncerta apmeklētāji aicināti pulcēties koncertzāles 2. stāva galerijā, kur būs iespēja satikt mūziķus neformālā gaisotnē un uzdot jautājumus par viņu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem.
Koncertu “Mendelszons un Ravels. Kamermūzikas elegance” ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”.
Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.
Uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00–17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00–15.00.
Tālrunis: +371 634 24 555, e-pasta adrese: info@lielaisdzintars.lv.