Liepāja 2027 komanda aizvada darba sesijas ar Bourges 2028 komandu

8. jūnijs, 2025

Jūnija sākumā Liepāja 2027 komanda iepazina Bourges 2028 — Francijas pilsētu, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas titula stafeti 2027. gada nogalē pārņems no Latvijas.

Eiropas kultūras galvaspilsētu tīkls ir lieliska starptautiskās sadarbības platforma, kas jaunajiem talantiem piedāvā meistarklases un rezidences, vietējiem kultūras operatoriem ļauj veidot pieredzes braucienus, bet kultūras programmu bagātina ar starptautisku viesmākslinieku piedalīšanos. Tas nodrošina žanriski un saturiski daudzveidīgas mākslas norises, kas iepazīstina ar aktuālajiem mākslas procesiem, tendencēm un autentisku kultūras piedāvājumu.

Tā kā jau tuvākajā nākotnē mūsu plānos ir kopīgi sadarbības projekti ar Bourges 2028, laiks iepazīt šo pilsētu:

  • Viduslaiku Francijas galvaspilsēta
    15. gadsimta sākumā Burža uz vairāk nekā 10 gadiem kļuva par faktisko Francijas galvaspilsētu. Kad Parīzi Simtgadu kara laikā bija ieņēmuši un kontrolēja angļi, Buržā iekārtojās karalis Šarls VII (Charles VII). Šajā laikā Burža kļuva par karaļa galmu, politisko centru un intelektuālo patvērumu Francijas dienvidu daļā līdz pat laikam, kad Parīze tika atgūta.
  • Francijas inteliģences centrs 15. gs.
    1463. gadā karalis Luijs XI Buržā nodibināja Université de Bourges – vienu no pirmajām universitātēm Francijā ārpus Parīzes. Universitāte kļuva par svarīgu centru tiesību, humanitāro zinātņu un teoloģijas studijām, piesaistot tā laika ievērojamākos domātājus, tostarp juristu Jacques Cujas 16. gadsimtā.
  • Bagāta renesanses un gotikas arhitektūra
    Buržā saglabājušās daudzas vēsturiskas ēkas ar 13.-15.gs. gotikas un renesanses stila iezīmēm – no katedrālēm līdz savrupnamiem, kas apliecina pilsētas kādreizējo ekonomisko un kultūras uzplaukumu.
  • Buržas Svētā Stefana katedrāle iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
    Cathédrale Saint-Étienne de Bourges būvēta 12.-13.gadsimta krustcelēs, un tā ir viens no agrīnajiem franču gotikas arhitektūras piemēriem, kas tiek uzskatīta par īpaši izcilu tās stilistiskās viengabalainības dēļ. Katedrāle projektēta un uzcelta pēc vienota plāna, bez vēlākām būtiskām pārbūvēm, kas to izceļ arī uz Notre-Dame Parīzē fona.
  • Žaka pils – bagātības un varas simbols
    Palais Jacques-Cœur jeb Žaka pils ir grezna, 15. gadsimtā celta savrupmāja, ko uzbūvēja Žaks Kērs – turīgs tirgotājs un karaļa finanšu padomnieks. Šī pils ir viens no spožākajiem civilās gotikas piemēriem Eiropā.
  • Buržas purvi – daba pilsētas centrā
    Pati Buržas sirds slēpj unikālu un pārsteidzoši zaļu teritoriju – Les Marais de Bourges jeb Buržas purvus. Šie vēsturiskie purvi un dārzi aizņem apmēram 135 hektārus un atrodas tikai dažus soļus no vecpilsētas. To izcelsme meklējama viduslaikos, kad vietējie iedzīvotāji sāka šo mitro zemi izmantot dārzkopībai un pārtikas audzēšanai. Mūsdienās tie ir saglabājušies kā kolektīvi apsaimniekoti zemes gabali, ko cilvēki izmanto nelieliem dārziem un lauku darbiem. Tas ir neparasts piemērs dabas, kultūras mantojuma un urbānisma līdzāspastāvēšanai.
  • Burža ir pazīstama ar ikgadējo mūzikas un mākslas festivālu Printemps de Bourges, kas kopš 1977. gada pulcē tūkstošiem apmeklētāju un mākslinieku no visas Francijas un ārpus tās.

Šonedēļ aizvadīto darba sesiju laikā tapa konkrētas ieceres par kopīgiem projektiem pilsoniskās aktivitātes veicināšanā, biomākslā, gastronomijā, vizuālajā mākslā, mūzikā un Eiropas kultūras galvaspilsētu starptautiskās atpazīstamības veidošanā.

Caur šādām sadarbībām un kultūras iniciatīvām mums ir iespēja ne tikai attīstīt starptautiskas sadarbības mākslā, bet arī stiprināt pamatvērtības, uz kurām balstās Eiropa – demokrātiju, solidaritāti un līdztiesību. Mūsdienu politiskajā kontekstā tas kļūst īpaši nozīmīgi.

Ar nepacietību raugāmies nākotnē!

Paldies par sirsnīgo uzņemšanu un vērtīgo pieredzi, Bourges 2028 komandai! Uz drīzu tikšanos un ciešu sadarbību!